Buddhist monk, getsul Lhundrub Jinpa

My name is Zbigniew Modrzejewski. I was born in Poland in 1964, in a traditional Roman-Catholic family. I have a double Polish-Canadian citizenship. I became a Buddhist in Canada in 1992. I received a temporary novice monk ordination in the Theravada tradition in 1993 during Vesak, at the holy place of the Mahabodhi Stupa in Bodhgaya, India. I've been a Gelug novice monk since 2000. I have studied and practiced the Buddha-Dharma in Canada, Germany, Italy, Finland, Czech Republic, Austria, Slovenia, Australia, England, Wales, Ireland, France, Switzerland and Poland. I've studied and practiced the Buddha-Dharma in Asia for over 3 and a half years in total, mostly in India and Nepal, but also in Thailand, Sri Lanka, and Malaysia. I have had a great good fortune to receive teachings and initiations from several most inspiring Tibetan Buddhist Masters. I was ordained according to direct spiritual guidance of Ven. Kyabje Lama Thubten Zopa Rinpoche, with direct encouragement and blessings of His Eminence Ven. Khensur Denma Locho Rinpoche, by Ven. Geshe Sopa Rinpoche, as getsul Lhundrub Jinpa, on the 26th of November 2000, year of the Iron Dragon at Kopan Monastery in Kathmandu, Nepal. I am a member of the IMI International Mahayana Institute. I was the founding coordinator of the first FPMT Dharma Study Group in Poland. I have done several English-to-Polish language Dharma text translations, like few Sutras, among them the excellent FPMT English version of the Diamond Sutra, some Lam-rim texts, and some root texts by Arya Nagarjuna and Lama Tsongkhapa. I have been translating the book by His Holiness the XIVth Dalai Lama of Tibet, Illuminating the Path to Enlightenment.


[ e-mail: contact ]mnich buddyjski, getsul Lhundrub Dzinpa

Nazywam się Zbigniew Modrzejewski. Urodziłem się w 1964 roku w rodzinie katolickiej. Od pierwszej do ósmej klasy szkoły podstawowej uczęszczałem na katechezę parafialną. Moje nawrócenie z katolicyzmu na buddyzm rozpoczęło się od kontaktu z duchowymi tradycjami Wschodu w połowie lat siedemdziesiątych XX-tego wieku. Zacząłem wtedy praktykować Hatha-jogę w tradycji Swami Vishnu-devanandy oraz karate. Później praktykowałem Kundalini-jogę w aszramie Gurumayi Chidvilasanandy w South Fallsburg w Stanach Zjednoczonych, gdzie otrzymałem od Gurumayi inicjację shaktipat. Nikt nigdy nie próbował nawracać mnie na hinduizm lub buddyzm.

Buddystą zostałem w Kanadzie. Mieszkałem w Toronto przez 10 lat. Pracowałem jako programista/analityk baz danych m.in. w kanadyjskim Ministerstwie Pracy, w dwóch międzynarodowych bankach, w instytucie badań medycznych Lunenfelda-Tanenbauma oraz w firmie konsultingowej oprogramowania w Toronto. Posiadam podwójne obywatelstwo polsko-kanadyjskie. Obecnie dzielę mój czas między Kanadę, Unię Europejską i Azję.

Buddyzm studiuję i praktykuję od 1992 roku. Do Indii po raz pierwszy pojechałem w 1993, gdzie otrzymałem święcenia mnicha buddyjskiego w tradycji Therawady w Bodhgaji. Bardzo miło wspominam z tego okresu m.in. niespodziewane spotkanie z Ajahnem Sumedho w Ladakhu, w Himalajach. Przed wyjazdem z Indii oddałem święcenia mnicha Therawady.

W 1995 zamieszkałem w tybetańskim ośrodku Dharmy w Toronto w Kanadzie z moim pierwszym Guru, opatem klasztoru Sera, Czcigodnym Gesze Lobsangiem Dźamjangiem Khenrinpocze. Byłem oficjalnym tłumaczem podczas nauk i inicjacji, jakich udzielił Jego Świątobliwość XIV-sty Dalaj Lama Tybetu w Schneverdingen pod Hamburgiem w 1998 roku. Miałem wielkie szczęście uczestniczyć w dwóch inicjacjach Kalaczakry, jakich udzielił Jego Świątobliwość XIV-sty Dalaj Lama, w 2002 w Grazu w Austrii i w 2003 w Bodhgaji w Indiach, oraz w kilku innych tantrycznych inicjacjach również udzielonych przez Jego Świątobliwość Dalaj Lamę.

Za duchową radą i z błogosławieństwem mojego Guru, Czcigodnego Lamy Zopy Rinpocze, oraz z osobistym błogosławieństwem mojego Guru, emerytowanego opata klasztoru Namgjal w Dharamsali, Jego Eminencji Czcigodnego Denmy Loczo Rinpocze, otrzymałem święcenia buddyjskiego mnicha nowicjusza w tradycji Gelug w klasztorze Kopan w Nepalu od Czcigodnego Gesze Sopy Rinpocze w roku 2000. W czasie tej ceremonii w klasztorze Kopan obecny był Czcigodny Lama Zopa Rinpocze, który powiedział mi, iż bardzo się cieszy, że jestem jego pierwszym mnichem z Polski.

Od czasu do czasu jestem pytany, czy ta lista moich Nauczycieli Dharmy jest listą nazwisk z internetu, które, być może, po prostu przypadły mi do gustu z takich czy innych powodów. Z każdym z moich Nauczycieli spotykam się osobiście. Otrzymałem od nich nauki Dharmy, ślubowania Bodhisattwy, tantryczne inicjacje (abhiszeki) Najwyższej Jogi, przekazy ustne, jak również prywatne pouczenia i zalecenia praktyk oraz tantrycznych odosobnień medytacyjnych. Naturalnie, nie ze wszystkimi z Nich łączą mnie dokładnie takie same związki.

Po otrzymaniu święceń, na polecenie mojego Guru, Czcigodnego Lamy Zopy Rinpocze, pracowałem dla Projektu Maitreja w Nepalu, jako architekt nowej komputerowej bazy danych. Po pewnym czasie otrzymałem pozwolenie, jak również zachętę od kilku z moich Nauczycieli Dharmy, aby udzielać podstawowych nauk i wprowadzenia do praktyk buddyzmu tybetańskiego. Zostałem zaproszony do wygłoszenia wykładów m.in. w Warszawie, Szczecinie ( Academia Buddhica 7 listopada 2001, „Wprowadzenie do Sutry Diamentowej Klingi” ), Lublinie, Poznaniu, Rybniku oraz Łodzi. W czerwcu 2009 Czcigodny Lama Zopa Rinpocze mianował mnie koordynatorem pierwszej polskiej grupy FPMT Lopon Czok Lang.

W sumie studiowałem i praktykowałem buddyzm w Azji przez ponad 3 i pół roku (Indie, Nepal, Tajlandia, Sri Lanka, Malezja). Studiowałem i praktykowałem buddyzm również w Kanadzie, Niemczech, we Włoszech, Finlandii, Czechach, Austrii, Słowenii, Australii, Anglii, Walii, Irlandii, Francji i Szwajcarii. Posiadam pełne członkostwo w I.M.I. - imiSangha.org - The International Mahayana Institute - Międzynarodowym Instytucie Mahajany.

Mimo, iż czuję się najmocniej związany z tradycją Gelug, to w duchu rime świadomie kultywuję dharmiczne związki z mistrzami wszystkich tradycji buddyzmu tybetańskiego. W czasie mojego pobytu w Himalajach, podczas ceremonii ślubowań bodhisattwy, Jego Świątobliwość XVII-sty Gjalłang Karmapa Ogjen Trinle Dordże osobiście nadał mi na piśmie to imię: Dzinpa Tharczin. Ta tradycyjna kaligrafia mojego imienia - Dzinpa Tharcin - została ofiarowana mi przez buddystę z Mongolii.

[ e-mail: kontakt ]
Jego Świątobliwość V-ty,
chłopiec w wieku około siedmiu lat,
uciekinier z Tybetu. Niestety, nie poznałem jego imienia.
Zaprosił mnie na kolację i byłem świadkiem
niesamowitego wydarzenia z jego udziałem:

Khadro-la — Rangjung Neljorma Khadro Namsel Drolma:


Grupowa fotka z Jego Świątobliwością XIV-stym Dalaj Lamą w Grazu w Austrii, 2002 r.mnich buddyjski Zbigniew Modrzejewski www.zbigniew-modrzejewski.webs.comFree counter and web stats