Medytacja trzech świateł1. Motywacja i intencje

Namo Gurubja, Namo Buddhaja, Namo Dharmaja, Namo Sanghaja

Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczyny szczęścia ;

Oby wszystkie istoty były wolne od cierpienia i przyczyn cierpienia ;

Oby wszystkie istoty spoczywały w wielkiej równości, wolnej od przywiązania i nienawiści.

Oby w rezultacie mojej medytacji ja oraz wszystkie istoty osiągnęły Oświecenie Buddhy.2. Medytacja

Usiądźcie rozprężeni, w wygodnej pozycji, uważając na to, aby mieć wyprostowane plecy. Wyobraźcie sobie następnie, że swoim okiem wewnętrznym widzicie postać Oświeconego Guru Dalaj Lamy stojącego naprzeciwko was. Jego twarz jest łagodna, pełna pokoju i miłości. Jego głowa otoczona jest mocnym, białym światłem, bijącym z jej szczytu. Światło to bije promieniami, które dosięgają szczytu waszej głowy i przenikają was. To białe światło przedstawia energię niosącą błogosławieństwo szczęścia, a przenikając waszą osobę, oczyszcza was z niedostatków fizycznych i grzechów nazbieranych w ciągu waszych niezliczonych reinkarnacji. Ta biała energia, przepełniona szczęściem, oczyszcza wasze ciało ze wszystkich możliwych chorób, ożywia i odnawia wasz system nerwowy.

Następnie wyobraźcie sobie, że z gardła Oświeconego Guru Dalaj Lamy biją promienie czerwonego światła i przenikają wasze gardła, wypełniając wasz ośrodek mowy uczuciem błogości. Jeżeli mowa sprawia wam kłopoty, jeżeli z łatwością kłamiecie, wyrażacie się źle o bliźnich, czy używacie "mocnych słów", to właśnie to czerwone światło oczyści tę waszą negatywną energię i pozwoli wam zrozumieć, że w słowach leży potężna siła dobroci.

Teraz z serca Oświeconego Guru Dalaj Lamy promieniuje do waszego serca światło niebieskiego koloru i przenika całą waszą osobę, oczyszczając wasz umysł ze wszystkich złych i błędnych pojęć. Nasze ego, chytre i egoistyczne ujawnia się jako król wszelkich złudzeń oraz trzech trucizn (pożądania, nienawiści oraz duchowej Ignorancji - czyli braku Mądrości Pustki ), które są jego ministrami. Wszystko to zostaje oczyszczone mocą pełną szczęścia, przenikającego nas razem z niebieskim światłem. Umysł niepewny, wciąż niezdecydowany pomiędzy tym czy tamtym rozwiązaniem, zostaje rozjaśniony; a umysł zawężony, który nie jest w stanie objąć pełni zagadnień, dlatego że zatrzymuje się na pojedynczych detalach, zostaje oczyszczony. Podczas gdy ta błękitna świetlana energia wypełnia nasz umysł, nasze serca stają się stopniowo podobne do lazurowego nieba, zdolnego do objęcia przestrzeni i przeniknięcia rzeczywistości w jej całkowitym wymiarze.

Następnie w waszym sercu zakwita biały kwiat lotosu. Postać Oświeconego Guru Dalaj Lamy, którą mieliśmy dotąd przed sobą, pojawia się teraz siedząca na tym lotosie, pełna współczucia dla wszystkich czujących istot. Powtarzajcie teraz w myślach przez około 20 minut mantrę Oświeconego Guru Dalaj Lamy Om Mani Padme Hum.

To potrójne oczyszczenie: ciała, mowy i umysłu jest na pewno niezawodne. Te trzy światła oczyszczają was, przenikając do waszego serca i oddalając wszelkie możliwe zanieczyszczenia karmiczne, jakie na was ciążą. Jeżeli powtarzać będziecie tę medytację codziennie, ze szlachetnymi zamiarami i w odpowiednim skupieniu, pomoże ona wam niezawodnie w przeobrażeniu waszych czynów, słów i myśli, i osiągnięciu takiego samego Oświecenia, jakie osiągnął nasz Oświecony Guru Dalaj Lama.3. Zadedykowanie pozytywnej energii

Dedykuję tę pozytywną energię z mojej medytacji tak, abym ja oraz wszystkie istoty osiągnęły Oświecenie Buddy.Akong Tulku Rinpocze -- fragment książki Poskramianie tygrysa

Uzdrawianie i przeobrażanie za pomocą współczucia
Przygotowanie: obudź w sobie współczucie

Rozpoczynaj każdą sesję od krótkiej kontemplacji Czterech Nieograniczonych Rozmyślań:

"Oby wszystkie istoty zawsze posiadały szczęście i przyczyny szczęścia. Oby wszystkie były wolne od cierpienia i przyczyn cierpienia. Oby żadna z nich nie była nigdy oddzielona od prawdziwego szczęścia, które jest poza jego cierpieniem. Oby zawsze działały w zgodzie z doskonałą bezstronnością, wolne od przywiązania do bliskich i niechęci wobec innych."

Jeśli ta tradycyjna formuła sprawia ci kłopot, to po prostu poczuj, że przepełniony jesteś współczuciem i życzysz wszystkim, aby już nikt nigdy nie cierpiał.

Ustalenie sytuacji

Usiądź wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem, ale nie napinaj się. Jeżeli nie potrafisz odprężyć się siedząc, możesz się położyć, jednak wówczas będzie ci trudniej skupić się na trzech centrach umieszczonych jedno nad drugim.

Zacznij od relaksu, śledząc swój oddech, obserwując, jak powietrze wchodzi do ciała i wypływa na zewnątrz. Pomyśl, że z każdym wydechem pozwalasz odejśc czemuś, co ci przeszkadza: irytacji, poczuciu trwałości czy niewygody. Każdy oddech to puszczanie czegoś, to oczyszczenie przedpola do pracy, którą zamierzasz wykonać. Pozwól umysłowi swobodnie wędrować po całym ciele, starając się odczuwać wszelkie wrażenia. Po prostu zwracaj uwagę na wszystko, co tam jest - napięcie, ból, niewygodę. Utrzymuj w ruchu swoją uważność, nie zatrzymuj się w żadnym miejscu na dłużej.

Wyobraź sobie przed sobą całkowicie otwartą przestrzeń. Spróbuj uświadomić sobie tę jej właściwość, że w żadnym kierunku nie napotyka żadnych przeszkód.

Teraz pojawią się trzy poziome wstęgi światła o jednakowej szerokości: oślepiająco białe na górze, ciepłe, rubinowoczerwone w środku i intensywnie chabrowoniebieskie na dole. Mogą być ogromne, sięgać horyzontu i wypełniać całe pole widzenia, ale mogą też zajmować jedynie fragment przestrzeni. Pomyśl, że oto masz przed sobą aktywny przejaw Wszechogarniającego Współczucia, wyrażającego się tymi trzema kolorami. Nie wkładaj szczególnego wysiłku w to, żeby zobaczyć te barwy, raczej staraj się poczuć te światła, naprawdę tu są - bardzo jasne, bardzo świetliste, bardzo czyste i pozbawione substancji niczym tęcza.

Najpierw skup się na białej wstędze światła.

To silnie błyszczące, lsniące, czyste jak diament światło wnika w ciebie wchodząc przez punkt na środku czoła, po czym krąży bez przeszkód po całym twoim ciele, niosąc ze sobą uzdrawiającą moc Wszechogarniającego Współczucia. Gdybyś miał trudności z wyobrażeniem sobie światła wpływającego przez ten punkt, możesz myśleć, że wchodzi ono w ciebie wraz z wdechem albo też, skoro twoje ciało jest niesubstancjonalne pomyśl, że światło pada nań wszędzie jak deszcz. Jakkolwiek sobie to wyobrazisz, chodzi o to, byś poczuł, jak cały ból, choroby i napięcie rozpuszczają się, a mieniące się białe światło krąży coraz swobodniej, aż całe twoje ciało stanie sie oczyszczone i przejrzyste.

Powróć teraz do zwykłego sposobu doświadczania. Poczujesz, że jesteś we własnym ciele i bądź świadomy swych emocji. Otwórz się na takie uczucia , jak frustracja, niezadowolenie, stłumienie energii twórczej i radości. Uświadom sobie istniejące w tobie w przeszłości i obecnie, że brak ci poczucia miłosci, urody, prawdziwych przyjaciół czy inteligencji. Pozwól ujawnić się wszelkim uczuciom niechęci, urazy i wyobcowania. Podobnie uświadamiaj sobie swą zawiść i zazdrość, kiedy się pojawiają, a także uczucie wpadania w panikę i pomieszanie, gdy nie dostajesz tego, co twoim zdaniem jest ci potrzebne i czego pragniesz. Jeśli czujesz, że w jakimś punkcie twoja ekspresja jest zahamowana czy też nigdy nie ma szansy, by dojść do głosu, to zastanów się, co też chciałbys dać z siebie innym, co chciałbys wyrazić.

Teraz powróć do wyobrażenia trzech wstęg swiatła, trzech kolorów Wszechogarniającego Współczucia, rozpostartych przed tobą na niebie.

Tym razem skup sie na rubinowoczerwonym świetle.

Mamy tu do czynienia z barwą niezwykle wesołą i radosną, niosącą z sobą poczucie szczęścia, spontaniczności i miłości. W żadnym wypadku nie jest jest ona ponura czy krwista, ale radosna i przyjemna w kontakcie. Myśl, że remedium na twoje nienasycenia, brak zadowolenia i frustracje przychodzi do ciebie wraz z czystym, czerwonym światłem współczucia. Wyobraź sobie, jak przenika do twojego ciała, wpływając przez punkt położony u podstawy gardła lub wchodząc razem z oddechem, lub spadając jak deszcz, a następnie wędruje swobodnie po całym ciele niosąc z sobą uczucie radości, miłości i całkowitego spełnienia. Jednocześnie rozpuszcza wszystko co blokuje klarowność mowy czy też różne przejawy twórczej ekspresji. Światło podróżuje bez przeszkód, oczyszczając cię i uzdrawiając mocą Wszechogarniającego Współczucia. Obdarza cie zdolością odczuwania radości, miłości, współczucia. Bez względu na to, co zdarzyło się w przeszłości, możesz je swobodnie czuć i wyrażać.

Powróć teraz do zwykłego sposobu doświadczania i zastanów się nad lękiem, jaki kiedykolwiek przeżywałeś. Może to być zarówno nieznaczna nerwowość, niepokój, zażenowanie czy pewien brak pewności, jak i przygniatający lęk przed smiercią, katastrofą lub obłędem.Przyjrzyj się swoim obawom przed stanięciem twarzą w twarz z samym sobą i z innymi ludźmi, spójrz na doświadczane wówczas zakłopotanie brakiem klarownego pojmowania, chwiejności umysłu.

Teraz wracamy do trzech wstęg światła przed nami, trzech aktywnych przejawień Wszechogarniającego Współczucia.

Tym razem koncentrujemy się na głębokim, intensywnie niebieskim kolorze na samym dole.

To światło, barwą przypominające chabry czy też kamień lapis-lazuli, daje poczucie wielkiej odwagi, pewności siebie, stawnowczości i klarowności umysłu. Ta forma współczucia leczy wszelkie odmiany lęku, niepewności i pomieszania, dając w zamian poczucie śmiałości, opanowania, zrelaksowania i zrównowazenia.

Wyobraź sobie płynące do ciebie niebieskie światło,które wnika w twoje ciało na wysokości serca. To piękne, głęboko niebieskie światło posiada szczegółną moc leczenia wszelkich lęków, trosk i umysłowych problemów. Wpływa do ciebie w tym jednym punkcie lub wchodzi razem z wdechem lub opada jak deszcz, a następnie wędruje po całym ciele, niosąc ze sobą uczucie odwagi, otwartości i zrównoważenia, uzdrawiając wszelkie cierpienia umysłu.

Myśl teraz, że światło współczucia oczyściło cię całkowicie - na poziomie ciała, mowy i umysłu. Jesteś doskonale czysty we wszystkich aspektach swego istnienia: fizycznie, werbalnie, emocjonalnie i mentalnie. Całe twoje jestestwo zostało przekształcone we współczucie.

Przeobrażenie całego wszechświata za pomoca współczucia

Wyobraź sobie teraz, że te trzy światła współczucia, które znajdują się ciągle przed tobą na niebie, zaczynają lśnić potężnym blaskiem i wypełniają cały wszechświat białymi, czerwonymi i niebieskimi promieniami.

Pomyśl o tym, że światło rozjaśnia całą naszą galaktykę, a także te inne, leżące poza znanym nam światem, i wszystko zostaje całkowicie oczyszczone i przekształcone. Cały wszechświat staje się rajem - krainą czystości, doskonałości i absolutnego szczęścia.

Wszystkie dźwięki, jakie słyszymy, sa nieskończenie piękne i czyste, powstają spontanicznie jako naturalna ekspresja doskonałości.

Każda myśl ożywiająca wszechświat, w jakiejkolwiek postaci i jakiegokolwiek rodzaju, każdy najmniejszy ruch umysłu, to sama esencja doskonałości.

Jeśli jesteś naprawdę zaniepokojony problemami czy cierpieniem jakiegoś kraju, ludzi lub jakichś określonych osób, to pomyśl o tym i kiedy swiatło współczucia wypełnia wszechświat, wyobraź sobie, że szczególnie dociera ono właśnie do do nich.

Ostatni etap

Pozostań zanurzony w tym stanie doskonałości tak długo, jak będzie to naturalne. Zakończ tak samo, jak zaczynałeś w fazie przygotowawczej to znaczy kontemplując przez chwilę Cztery Nieograniczone Rozmyślania lub pobudzając w sobie współczucie.

Wykonuj to ćwiczenie przez cztery tygodnie po pół godziny dziennie.

Gdybyś chciał położyć szczegóny nacisk na jeden tylko z uzdrawiających aspektów, na przykład na białe światło związane z ciałem, możesz mu poświęcić więcej czasu. jednak zawsze uwzględniaj w wizualizacji wszystkie trzy wstęgi światła.Free counter and web stats